Wtorek, 20 marca 2018 
 
3cinema: informacje

Witamy w internetowych serwisie o kinie eksperymentalnym i awangardowym. Dla początkujących proponujemy krótkie wprowadzenie - Kino Eksperymentalne. Nasza baza filmów i twórców jest wciąż w trakcie budowy, toteż prosimy o wyrozumiałość. Aktualnie dostępna jest dosyć obszerna baza informacji o filmie awangrdowym okresu Wielkiej Awangardy oraz podejyncze informacje z okresu powojennego. Serwis aktualizowany jest często, zapraszamy więc do zaglądania i wpisania się na naszą listę mailingową. Aktualnie w bazie znajdują się informacje o 166 filmach, 57 twórcach filmowych oraz 46 innych rekordów.

Twórcy: Kenneth Macpherson

Kenneth Macpherson był redaktorem jednego z najważniejszych w międzywojennej Europie pism o kinie awangardowym - . Próbował także realizacji filmowej, jego najważniejszym osišgnięciem pozostaje ambitny obraz z 1930 roku.

więcej >>>

Filmy: Neco z Alenki (1988)

Oparty na motywach Alicji w krainie czarów Lewisa Carolla pełnometrażowy debiut Svankmajera.Film jest mieszankš lalkowej animacji oraz klasycznych zdjęć przedstawiajšcych z udziałem jednej aktorki - dziewczynki grajšcej Alicję, przy czym w scenach, w których Alicja jest zmniejszona zastępuje jš animowana lalka. Surrealistyczna opowie?ć jest dialogiem Svankmajera z własnym dzieciństwem, jego lękami i obsesjami, mieszankš bezpo?rednich nawišzań do twórczo?ci surrealistów i psychoanalizy Freuda. Fantastyczne i często przerażajšce kukiełki osadzone w przypominajšcych czasy komunizmu wnętrzach dodatkowo zmacniajš akcenty niepokoju i mrocznego absurdu, które przepełniajš ten film.

więcej >>>

Książka: Film - sztuka Wielkiej Awangardy

Bardzo obszerne kompendium wiedzy o filmie artystycznym (awangardowym) czasu Wielkiej Awangardy (1905-1930). Kluszczyński szczegółowo obja?nia konteks historyczny i artystyczny tego okresu - stosunek awangardowych artystów do filmu i jego ewolucję od prostych eksperymentów do arcydzieł, jakimi sš filmy Fischingera czy Richtera.

więcej >>>

Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o uaktualnieniach strony:

Linki 
Evil Cameraman
2005-11-18 10:31
Cosmic Ray
2005-10-16 21:31
Swinging the Lambeth Walk
2004-06-15 09:41
Colour Box, The
2004-06-15 09:40
Len Lye
2004-06-14 20:42
3CINEMA | film eksperymentalny, film awangardowy