Piątek, 20 października 2017 
 
3cinema: informacje

Witamy w internetowych serwisie o kinie eksperymentalnym i awangardowym. Dla początkujących proponujemy krótkie wprowadzenie - Kino Eksperymentalne. Nasza baza filmów i twórców jest wciąż w trakcie budowy, toteż prosimy o wyrozumiałość. Aktualnie dostępna jest dosyć obszerna baza informacji o filmie awangrdowym okresu Wielkiej Awangardy oraz podejyncze informacje z okresu powojennego. Serwis aktualizowany jest często, zapraszamy więc do zaglądania i wpisania się na naszą listę mailingową. Aktualnie w bazie znajdują się informacje o 166 filmach, 57 twórcach filmowych oraz 46 innych rekordów.

Twórcy: Martin Arnold

Martin Arnold jest jednym z najważniejszych przedstawicieli młodego pokolenia eksperymentalnych filmowców.

więcej >>>

Filmy: A Movie (1958)

Rewolucyjny dla rozwoju kina eksperymentalnego film, jako jeden z pierwszych wykorzystujšcy technikš . Film składa się ze złożonych przy użyciu bardzo szybkiego montażu krótkich fragmentów zapomnianych filmów fabularnych i dokumentalnych. Zestawienia te, przedstawiajšce różnego rodzaju ludzkie porażki i niepowodzenia intensyfikujš się w miarę rozwoju filmu zmieniajšc się w obrazy niosšce coraz większe piętno destrukcji, obrazujšce tragedie i katastrofy. W ten sposób ten z poczštku dowcipny film (np. kapitan statku obserwujšcy przez peryskop rozbierajšcš się kobietę i wysyłajšcy w jej kierunku torpedę, która zmienia się w atomowy grzyb) staje się wraz ze swoim rozwojem rodzajem apokaliptycznej wizji ?wiata XX wieku. Autotematyczny a zarazem ironiczny tytuł filmu podkre?lany jest dodatkowo poprzez wmontowanie fragmentów rozbiegówek oraz wielokrotne przedstawianie planszy tytułowej.

więcej >>>

Książka: Lovers of Cinema, The First American Avant-Garde 1919-1945

Niezwykle interesujšcy zestaw tekstów dotyczšcych nieznanego szerzej okresu amerykańskiej awangardy filmowej. Choć okres 1919-1945 kojarzony jest głównie z dokonaniami prekursorów europejskich, nie należy zapominać iż w Stanach Zjednoczonych trwały także eksperymenty z formš filmowš. W ksišżce znale?ć można opisy twórczo?ci Mary Ellen Bute, Theodore Huffa czy amerykańskiego epizodu Man Raya.

więcej >>>

Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o uaktualnieniach strony:

Linki 
Evil Cameraman
2005-11-18 10:31
Cosmic Ray
2005-10-16 21:31
Swinging the Lambeth Walk
2004-06-15 09:41
Colour Box, The
2004-06-15 09:40
Len Lye
2004-06-14 20:42
3CINEMA | film eksperymentalny, film awangardowy