Niedziela, 24 września 2017 
 
3cinema: informacje

Witamy w internetowych serwisie o kinie eksperymentalnym i awangardowym. Dla początkujących proponujemy krótkie wprowadzenie - Kino Eksperymentalne. Nasza baza filmów i twórców jest wciąż w trakcie budowy, toteż prosimy o wyrozumiałość. Aktualnie dostępna jest dosyć obszerna baza informacji o filmie awangrdowym okresu Wielkiej Awangardy oraz podejyncze informacje z okresu powojennego. Serwis aktualizowany jest często, zapraszamy więc do zaglądania i wpisania się na naszą listę mailingową. Aktualnie w bazie znajdują się informacje o 166 filmach, 57 twórcach filmowych oraz 46 innych rekordów.

Twórcy: Franciszka Themerson

Polska artystka, rysownik, autorka (wraz z mężem, ) filmów eksperymentalnych.Franciszka Themerson ukończyła warszawskš ASP. W latach 30. i 40. zrealizowała wraz z mężem 7 filmów eksperymentalnych (ocalały niestety tylko trzy). Podczas wojny Themersonowie uciekli do Anglii, gdzie mieszkali do ?mierci w roku 1988.

więcej >>>

Filmy: Thrust in Me (1984)

Ten film stanowi interesujšce połšczenie zainteresowań oraz estetyki Zedda i Kerna.Dwie główne role ? porzuconej dziewczyny podcinajšcej sobie w wannie żyły oraz jej ?złego?, wracajšcego do domu chłopaka gra odpowiednio ucharakteryzowany Zedd. Bezbronna, słaba kobieta-Zedd czyta ksišżkę o samobójstwie, po czym przypina nad wannš zdjęcie Chrystusa i podcina sobie efektownie żyły. Po powrocie do domu, nihilistyczny, prezentujšcy swój firmowy ?bardzo zły? wyraz twarzy mężczyzna-Zedd idzie to toalety i nie zauważajšc leżšcej w wannie narzeczonej, podciera się przypiętym na ?cianie wizerunkiem Chrystusa. Film kończy scena oralnego seksu w wersji nekrofilskiej pomiędzy męskš i żeńskš wersjš bohatera...

więcej >>>

Słownik: futuryzm

Awangardowy kierunek w literaturze, sztukach plastycznych, teatrze, muzyce i filmie, rozwijajšcy się w I ćwierćwieczu XX stulecia, głównie we Włoszechi w Rosji. Głównym założeniem futuryzmy była idea anarchicznego buntu przeciw ustalonym normom życia społecznego, wszelkim tradycjom kulturalnym i artystycznym, przy jednoczesnej apoteozie nowoczesnej cywilizacji, fascynacji technikš, dynamizmem, wielkomiejskim życiem; nawišzywał do nietzscheanizmu, gloryfikujšc postawę ekspansywnš, siłę, walkę, prowokacyjny i burzycielski nastrój. F. narodził się z protestu przeciwko mieszczańskim formom życia; jego konsekwencje polityczne były krańcowo różne: od powišzań z faszyzmem (Marinetti Futurismo e fascismo) do zwišzków z lewicš komunistycznš.

więcej >>>

Podaj swój e-mail aby otrzymywać informacje o uaktualnieniach strony:

Linki 
Evil Cameraman
2005-11-18 10:31
Cosmic Ray
2005-10-16 21:31
Swinging the Lambeth Walk
2004-06-15 09:41
Colour Box, The
2004-06-15 09:40
Len Lye
2004-06-14 20:42
3CINEMA | film eksperymentalny, film awangardowy