Poniedziałek, 16 lipca 2018 
 Jean Cocteau
 
ur. w 1889 r., zm. w 1963 r.
narodowość: FRA
 
 Niezwykle wpływowy francuski artysta, pisarz i twórca filmowy. Jeden z ojców międzywojennej awangardy, autor poezji, baletów, oper, także malarz i rze?biarz. Twórczo?ć Cocteau przenikają wpływy surrealizmu, kubizmu, psychoanalizy i nowych trendów w muzyce poważnej.

Cocteau wychował się w bogatej rodzinie paryskiej, którą wstrząsnęło samobójstwo ojca, gdy artysta miał 9 lat. Jako nastolatek Cocteau zaczął pisać poezje, pierwszy tomik opublikował w wieku 19 lat. Poezja pozostała na zawsze najważniejszą formą twórczą artysty, której podporządkowywał działalno?ć w innych dziedzinach sztuki. W latach 20. artysta współpracował m.in. ze Strawińskim, borykał się z opiumowym nałogiem, napisał także kilka książek, w tym najważniejszą - Les Enfants Terribles w 1929 roku.

W 1930 roku powstał pierwszy film Coceteau, mitologiczno - surrealistyczna Le Sang d'un Poete (Krew Poety), typowa dla artysty eksploracja własnego wnętrza, przemieszania wątków realnych i marzeń sennych. Kolejny film powstał dopiero w roku 1946, była to poetycka, niezwykle pięknie sfilmowana wersja Pięknej i Bestii. Wystąpił w nim Jean Marais, ulubiony aktor artysty, dla którego przez wiele lat Cocteau pisał specjalnie scenariusze.

W 1950 roku artysta powrócił do mitologii by nakręcić współczesną wersję mitu Orfeusza w filmie Orphee. W tym czasie Cocteau "odkrył" młodego amerykańskiego filmowca, Kennetha Angera i zaprosił go do Francji, w której ów spędził niemal całe lata 50-te. Łączące będących w tak różnym wieku (różnica 40-lat) artystów zamiłowanie do mitologii i tematyki homoerotycznej nie zaowocowało niestety żadnym efektem artystycznym, choć były plany sfilmowania jednego z baletów Cocteau przez Angera.

Dwa lata przed ?miercią Cocteau ukończył swoje najważniejsze dzieło - opowiadający o ?mierci Le Testament d'Orphee, w którym sam zagrał główną rolę.
 
 
  1. Jean Cocteau, official website
  2. Cocteau website
 
 Le Sang d'un Poete, 1930, reżyseria
La Belle et la Bete, 1946, reżyseria
Les Parents Terribles, 1948, współpraca
Les Enfants Terribles, 1949, współpraca
Orphee, 1950, reżyseria
Le Testament d'Orphee, 1961, reżyseria 

Jean Cocteau

3CINEMA | Ludzie | Jean Cocteau