Wtorek, 11 grudnia 2018 
 Koyaanisqatsi
reż. Godfrey Reggio
 
rok produkcji: 1983
kraj produkcji: USA
czas trwania: 85 min.
taśma: kolorowa, z dźwiękiem, 35mm
 
 muzyka: Philip Glass
zdjęcia: Ron Fricke

 
 Kadr(y) z filmu `Koyaanisqatsi`, reż. Godfrey Reggio  
 Koyaanisqatsi jest niezwykłą, nowoczeną wersją międzywojennych symfonii filmowych, przedstawiającą jedynie za pomocą obrazów i muzyki współczesne Stany Zjednoczone i życie ich mieszkańców.

Realizowany w ciągu 7 lat debiutancki film Godfreya Reggio składa się z serii zapierających dech w piersiach sekwencji przestawiających najpiękniejsze fragmenty przyrody amerykańskiej, rozwijący się przemysł, autostrady, życie miejskie. Stosując niezwykłe ujęcia, przyspieszenia i zwolnienia filmu Reggio pokazuje dobrze znane elementy życia w zupełnie nowym, magicznym choć często przerażającym kontek?cie. Ludzie wykonujący automatycznie tysiące identycznych czynno?ci, przewalające się masy samochodów, rytmicznie pracujące maszyny wydobywcze na pustyni, wszechobecna technika kończąca tradycyjny kontakt człowieka i natury - tytułowe Koyaanisqatsi - życie wytrącone z równowagi.

Współautorem filmu, którego można postawić na równi z reżyserem jest kompozytor Philip Glass, który stworzył trwającą dokładnie tyle co film i idealnie z nim zsynchronizaowaną kompozycję. Minimalistyczne, powtarzające się, narastające motywy Glassa w połączeniu z obrazem stanowią jedną z najdoskonalszych w historii kina fuzji obrazu i d?więku.

W 1988 roku powstała druga czę?ć projektu, film Powaqqatsi.
 
 
  1. Simon Larry, Music and Film: An Interview with Philip Glass, Nowy Jork, Millenium Film Journal nr 13, 1983
 
 
  1. Witryna o serii filmów Reggio i Glassa
 
 #KOMENTAR
HareyL9
Wspaniały - Rewelacyjny - Niesamowit
Film pana Reggio oglądałem dwa razy i zawsze obrazy naszego świata, jakie można zobaczyć i poczuć oglądając film, robiły na mnie ogromne wrażenie. Do tego ta wręcz hipnotyzująca i mroczna muzyka z wciąż powtarzajacym się gdzieś w tle indiańskim słowem: koyaanisqatsi...to piękny film i wart obejrzenia. To nie tylko obrazy - to pomnik naszego świata...paraboliczne cząstki, symbole i zarazem uroda i kolory...nie tylko ukwieconych łąk ale i opustoszałych dzielnic..
#KOMENTAR
humanbea
oglądałem Koyaaniaqatsi po oglądnięciu Naqoyqatsi... trochę póżno ale dobre i to. Pomimo ponad 20 lat film robi wrażenie... jest czytelny i trafia w sedno... doskonały montaż i dopracowana muzyka (widać, że film powstawał siedem lat) doskonałe dzieło... może jedyna rzecz jaka pozostanie po naszej pędzącej epoce... Ko-yaa-nis-qatsi [sic!]
#KOMENTAR
bockowskipiotr@wp.p
zdjecia w wielkich skalach paradoxalnie moga dawac wyglad raczej nie przestrzeni a jej braku. penetracja przyrody dokonana przez reggio jest wczesniej niema zgoda na zamkniecie sie w pancernym wechikule elektronicznego oka; ogladajac pejzarz z lotu ptaka wyczuwalna zdaje sie gruba szyba areoplanu. kaliber obiektywu

treść komentarza:

podpis: (e-mail):
antyspam: (ile to/how much is 3+4): 

Godfrey Reggio


Fatal error: Cannot use string offset as an array in /funkcje_right.php on line 26