Czwartek, 13 grudnia 2018 
 Hell Unltd
reż. Norman McLaren
 
rok produkcji: 1936
kraj produkcji: ANG
czas trwania: 19 min.
taśma: czarno-biała, bez dźwięku, 35mm
publikacja video/dvd: bfi
 
 współreżyseria: Helen Biggar
 
 Lewicowy, propagandowy film skierowany przeciwko wojnie, zbrojeniom i zyskom czepranym z handlu bronią. Wykorzystując różne techniki animacji oraz zainscenizowane scenki z udziałem aktorów, McLaren przedstawia karykatury producentów i handlarzy broni, rosnące wydatki państwa na zbrojenia, konfontując je z obrazami zniszczeń wojny i zabitych ludzi. W końcowych scenach wzywa bezpo?rednio do akcji, począwszy od pisania petycji, przez manifestacje i strajki aż do powstania ludu pracującego.

Niezwykła wyobra?nia McLarena pozwoliła mu wykorzystać w tym wczesnym filmie zaskakujące ?rodki wyrazu. Reżyser wykorzystuje ręcznie animowane wykresy i mapy, płynnie przechodzi od animacji lalkowej do zdjęć z udziałem aktorów, często sięga po metafory - przedstawiając na przykład spotkanie głów państw dotyczące redukcji zbrojeń poprzez umieszczanie przez nich na wadze miniaturowych samolotów i bomb.

Film McLarena jest jednym z wielu przykładów zaangażowanego politycznie kina awangardowego okresu międzywojennego, łącząc w sobie typową dla artysty metaforykę i humor ze swobodnym wykorzystaniem różnorodnych technik filmowych.
 
 

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!


treść komentarza:

podpis: (e-mail):
antyspam: (ile to/how much is 2+1): 

Norman McLaren

John Grierson
Basil Wright
Alberto Cavalcanti
Kenneth Macpherson
Borderline
Spare Time
Equation: X + X = O, The
Tell me if it hurts
Beyond This Open Road
Pool
Film-Art
Close Up 1927-1933, Cinema and Modernism
Close-Up
New Cinema


3CINEMA | Filmy | Hell Unltd, reż. Norman McLaren