Wtorek, 11 grudnia 2018 
 Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti
reż. Maya Deren
 
rok produkcji: 1978
kraj produkcji: USA
czas trwania: 60 min.
taśma: czarno-biała, z dźwiękiem, 16mm
 
 Kadr(y) z filmu `Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti`, reż. Maya Deren Maya Deren na Haiti
 
 W 1946 Maya Deren jako jedna z pierwszych kobiet otrzymała grant Fundacji Guggenheima, przezanczony na dokumentację rytuałów voodoo na Haiti.

Wiosną 1947 roku artystka wyruszyła na wyspę, na której z przerwami spędziła kilka lat fotografując, nagrywając, filmując i uczestnicząc w rytuałach. Setki metrów ta?my filmowej i nagrań zostały zmontowane dopiero po ?mierci artystki w latach 70. przez jej ostatniego męża Teji Ito. Godzinny film Divine Horsemen łączy materiał fotograficzny i d?więkowy z narracją i zawiera zdjęcia tradycyjnych rytuałów, począwszy od składania ofiary ze zwierząt, a kończąc na scenach wpadania w taneczny trans przez kapłanów voodoo. Istnieje także opublikowana książka autorstwa Deren opisująca rytuały, wydana w Polsce pod tytułem Bogowie Haiti.

Zainteresowanie Deren voodoo skłoniło ją do zerwania z pozycją obserwatorki i rozpoczęcia aktywnego uczestnictwa w rytuale. Po powrocie do Nowego Jorku Deren współtworzyła centra praktykowania voodoo i jako kapłanka voodoo często wpadała w stany transu, co barwnie opisuje między innymi Stan Brakhage w książce Film At Wit's End.
 
 #KOMENTAR
konradino beb (buddhi@o2.pl
prawdopodobnie najlepszy z filmów dotyczących haitiańskich rytuałów vodoun, jaki do tej porty został nakręcony. wybitna zanajomość tematu przekłada się idealnie na pracę kamery, montaż i podkład dźwiękowy! charakterystyczna dla reżyserki fascynacja ekspresją ciała wieńczy tutaj swój duchowy wzlot jako praktykantki i propagatorki vodoun. doskonałe dopełnienie xiążki pod tym samaym tytułem
#KOMENTAR
joanna@pozacentrum-pop.p
Czy ktoś mógłby udzielić mi informacji czi i w jaki sposób można obejrzeć ten film albo /najchetniej!!!/ kupić go w jakiejś wersji.Dziękuję za odpowiedź. Joann
#KOMENTAR
66szary@interia.p
posiadam niemal wszystkie filmy Maji Deren mam też dokument i niej -- jeśli są chętni to piszci

treść komentarza:

podpis: (e-mail):
antyspam: (ile to/how much is 2+3): 

Maya Deren

3CINEMA | Filmy | Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti, reż. Maya Deren