Wtorek, 11 grudnia 2018 
 Fuji
reż. Robert Breer
 
rok produkcji: 1974
kraj produkcji: USA
czas trwania: 10 min.
taśma: kolorowa, z dźwiękiem, 16mm
publikacja video/dvd: revoir
 
 Kadr(y) z filmu `Fuji`, reż. Robert Breer  
 Fuji to jeden z dłuższych filmów Breera, który powstał podczas pobytu artysty w Japonii i ujawnia jego zainteresowania wschodnią estetyką oraz filozofią.

Film jest rotoskopową animacją przedstawiającą podróż Breera pociągiem z widokiem na stojącą w oddali górę Fuji. Szkicowo zarysowane są postaci samego artysty, kontrolera, współpasażerów, dając mgliste, senne wspomnienie podróży. Centralnym punktem filmu jest sama góra Fuji widziana z pociągu wraz z przemieszczającym się u jej stóp krajobrazem. Góra przedstawiana jest raz szczegółowo, innym razem za pomocą zaledwie dwóch linii. Jej kolorowana aerografem płaszczyzna przybiera różne barwy w zależno?ci od postępu filmu. Centralnym motywem filmu staje się jednak stabilno?ć, niezmienno?ć góry, która mimo upływu czasu i przebytej drogi, dziesiątek mijanych domów i ulic pozostaje majestatycznie i spokojnie w tym samym miejscu.

Amos Vogel tak pisał o filmie:

Poetyckie, liryczne i rytmiczne dzieło, w którym fragmenty krajobrazu, pasażerowie pociągu i jego obsługa łączą się w magicznym, kolorowym ?nie o podróży. Jedna z najważniejszych prac mistrza, który jak Conner, Brakhage czy Broughton, łączy kilka awangardowych technik w swoich przekraczających je eksperymentach.
 
 

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!


treść komentarza:

podpis: (e-mail):
antyspam: (ile to/how much is 4+4): 

Robert Breer

3CINEMA | Filmy | Fuji, reż. Robert Breer