Wtorek, 17 lipca 2018 
 Crossing The Great Sagrada
reż. Adrian Brunel
 
rok produkcji: 1924
kraj produkcji: ANG
czas trwania: 13 min.
taśma: czarno-biała, bez dźwięku, 35mm
 
 reżyseria: Adrian Brunel
aktorzy: wszystkie role gra sam reżyser
 
 Kadr(y) z filmu `Crossing The Great Sagrada`, reż. Adrian Brunel  
 Ten film jest pierwszym z serii kilku krótkich (1-szpulowych) burlesek zrealizowanych przez Brunela, członka The Film Society. Film jest zabawnym pseudo-dokumentem z wyprawy do mitycznych wodospadów Wielkiej Sagrady, wykorzystującym różnego rodzaju dokumentalne zdjęcia z Afryki oraz europejskich miast, którym sens nadają autotematyczne plansze z napisami dzielące kolejne sceny. Jak pisał w swojej książce How to Make Films z 1933 roku:

Wszyscy montaży?ci i filmowcy powinni mieć własne archiwum użytecznych fragmentów i ujęć wziętych z prac swoich lub cudzych. Crossing... było zrealizowane zgodnie z tą zasadą, wykorzystując skrawki filmów przyrodniczych oraz zdjęć wykonanych przeze mnie.

Plansze z napisami całkowicie zmieniają sens filmu - przykładowo, zdjęcia z Afryki zapowiadają jako sceny z Londynu. Plansze dodatkowo komentują sam film, jego powolne tempo, przedstawiają kolejnych aktorów podczas gdy wszystkie "role" gra sam reżyser.

Film jest parodią ówczesnego brytyjskiego przemysłu filmowego, jego sztywnie ustalonego podziału na gatunki filmowe, wrzechobecnej cenzury czy kultu gwiazd. Michael O'Pray zauważył słusznie w filme podobieństwa do archaizujących filmów Jeffa Keen'a z lat 60. XX wieku, natomiast sama, jakże nowatorska formuła fikcyjnego dokumentu, umieszczenia w nim pseudo-map nasuwa oczywi?cie skojarzenia z krótkimi metrażami Petera Greenawaya, takimi jak choćby A Walk Through H.

 
 

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy!


treść komentarza:

podpis: (e-mail):
antyspam: (ile to/how much is 3+3): 
John Grierson
Basil Wright
Alberto Cavalcanti
Kenneth Macpherson
Borderline
Spare Time
Hell Unltd
Equation: X + X = O, The
Tell me if it hurts
Pool
Film-Art
Close Up 1927-1933, Cinema and Modernism
Close-Up
New Cinema


3CINEMA | Filmy | Crossing The Great Sagrada, reż. Adrian Brunel